Zabieg hirudoterapii, czyli stawianie pijawki lekarskiej

pijawka lekarska

Pijawki lekarskie to zabieg kryjący się pod nazwą hirudoterapia. Stawianie pijawek jest stosowane w celach leczniczych od około dwóch tysięcy lat. Choć dla kogoś może się to wydawać niepojęte, to jednak pijawki potrafią leczyć całe mnóstwo schorzeń i dolegliwości, o czym postaram się nieco przybliżyć w tym artykule.

Zacznijmy może od tego co tak naprawdę dzieje się w naszym organizmie w trakcie ssania krwi przez pijawki lekarskie. Otóż do naszego krwioobiegu przedostają się liczne substancje aktywne znajdujące się w ślinie pijawki, a są to między innymi antyelastazy, hialuronidazy czy wreszcie hirudyny, od których to właśnie nazwa zabiegu z pijawkami, czyli hirudoterapia. Warto zaznaczyć, że substancje te odznaczają się działaniami przeciwzakrzepowymi, przeciwzapalnymi czy antybiotycznymi.

Jak widać pijawka lekarska ma nam więc sporo dobrego do przekazania. Na jakie dolegliwości zatem najlepsza będzie hirudoterapia? W pierwszej kolejności można wymienić bóle oraz zwyrodnienia stawów, ciężko i długotrwale gojące się rany, liczne dolegliwości skórne jak wrzody, trądzik, wysypki, łuszczyca czy nawet atopowe zapalenie skóry, żylaki, nadciśnienie, hemoroidy oraz migrena. Oczywiście powodów i wskazań do stawiania pijawek jest znacznie więcej.

Jakie są z kolei przeciwwskazania do stawiania pijawki lekarskiej? Najważniejsze z nich to alergia na hirudozwiązki i ciąża, a także anemia, niskie ciśnienie czy hemofilia. Równie problematyczne i wykluczające zabieg z zastosowaniem pijawki są alkoholizm oraz narkomania.

Gdzie udać się na zabieg hirudoterapii w Poznaniu? Polecam tutaj wybrać sprawdzony i profesjonalny gabinet INNmed w Swarzędzu – parę kilometrów od miasta Poznań. Więcej informacji poniżej:
Pijawki lekarskie – INNmed – Poznań – https://innmed.pl/hirudoterapia-czyli-terapia-pijawkami-lekarskimi/