Czym jest krew pępowinowa i do czego się jej używa?

dłoń

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jak ważną rzeczą jest krew pępowinowa. Jest bardzo ważna zarówno ze względu na swoje właściwości jak i swoje rzadkie występowanie. Krwi nie da się sztucznie wyprodukować tak samo jest z krwią pępowinową, dodatkowo krew pępowinowa nie jest tak łatwo dostępna jak zwykła krew.

Jeżeli chodzi o występowanie krwi pępowinowej występuje ona tylko w organizmie kobiety w ciąży, a możliwa do pozyskania jest tylko podczas porodu. Krew pępowinowa jest jedynym źródłem komórek macierzystych, których pobieranie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Dodatkowo oprócz wysokiej zawartości komórek macierzystych, które są potrzebne do odbudowywania układu krwionośnego i odpornościowego, komórki macierzyste [krewpepowinowa.pl] są wyjątkowym rodzajem komórek, ponieważ  mają zdolność do rozwinięcia się w dowolną tkankę i teoretycznego zastąpienia uszkodzonej tkanki. Wysoka zawartość komórek macierzystych w krwi pępowinowej jest czynnikiem który dodatkowo zwiększa jej przydatność.

Na razie w większości miejsc na świecie dalej stosuje się najczęściej szpik kostny, który jest mniej wydajny oraz ma mniejsze możliwości od krwi pępowinowej. Mało ludzi jest świadomych jak cenna jest krew pępowinowa [bezcennydar.pl], jak łatwo można ją oddać i uratować komuś życie. Nawet w taki prosty sposób jak zdecydowanie o oddaniu krwi pępowinowej przy porodzie można pomóc innym ludziom. Dzięki niej można znacząco zwiększyć szansę udania się transplantacji czy nawet wyleczenia choroby Parkinsona. Jedynym obecnie sposobem na gromadzenie krwi pępowinowej są banki krwi czyli instytucje zajmujące się gromadzeniem i preparacją różnych rodzajów krwi. Krew pępowinowa jest naprawdę wyjątkową substancją.