Deskowania stropowe w budownictwie – zobacz koniecznie!

Co to deskowanie stropowe? Jest to metoda, która polega na wykonaniu chwilowej konstrukcji składającej się ze specjalnych podpór. Umieszcza się na nich szalunki, przeważnie z drewna, które podtrzymują całą konstrukcję.

Deskowanie stropowe 

Na tak skonstruowany szkielet można zacząć układać zbrojenie stropu. Jest to bardzo szybkie i bezpieczna forma wykorzystywana w trakcie prac budowlanych. Z racji, że budownictwo to ciężki kaliber i do końca zawsze nie wiadomo od czego zacząć to przeważnie największy kłopot sprawia odpowiedni dobór szalunku pod względem technicznym. Gdy pójdzie się na łatwe skróty to w dalszej realizacji może dojść do niedokończenia inwestycji, znowu za bardzo zaawansowane i wymyślne może doprowadzić do sporych kłopotów na etapie montażu i demontażu szalunku. Bardzo ważne jest dokonanie wyboru odpowiedniego sprzętu do wykonywania robót szalunkowych. Konieczne jest przeanalizowanie logistykę materiałową związaną z ich obrotem.

Bardzo często wybranie systemów szalunkowych ma ogromną wartość dla liczby i wielkości żurawi czy dźwigów. Ważne jest też technologiczne wznoszenie budynku i organizacja placu budowy, wpływa to płynność wykonywanej pracy. O czym warto pamiętać? Na jakość wykończenia betonu ma wpływ jego rodzaj, sposób betonowania oraz stan szalunków. Na ostatnią część trzeba koniecznie zwrócić uwagę w trakcie projektu, aby poziom wykończenia ściany czy stropu był zadowalający. W zależności od wyboru szalunków stropowych, który jest bardzo obszerny, możemy szalować strukturę tradycyjna opartą na dźwigarach drewnianych. Dobranie konkretnego systemu powinien być analizowany w projekcie stropu. Dzięki temu sposobowi będzie można określać, jaki wybór deskowania będzie odpowiedni. Sam rodzaj stropu wymusza konkretne rozwiązanie. Zupełnie inaczej będzie się podpierać strop filigran, a w inny sposób strop monolityczny.