Do czego się przyda taśma ceramiczna?

Taśma ceramiczna (czasem zamiast formy taśmy stosuje się też sznur ceramiczny) to materiał, który wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie potrzebujemy izolacji termicznej – również w wariantach wymagających dodatkowo izolacje elektrycznej. Dzięki niej możemy łatwo odizolować termicznie elementy które są wrażliwe na pracę w wysokiej temperaturze a jednocześnie w naszym zastosowaniu chcielibyśmy aby były w stanie stabilnie pracować również w tak niekorzystnych warunkach. Oczywiście, jeśli mamy możliwość przeniesienia problematycznych układów do innej części systemu tak, aby zapewnić im możliwość pracy w warunkach bliższych wartościom katalogowym – to tak zróbmy, nie zawsze jednak mamy ten komfort.
Taśmą ceramiczną możemy zresztą izolować nie tylko pojedyncze, precyzyjne elementy – często chcemy zaizolować termicznie fragmenty przewodów, kabli i różnego rodzaju węży. Wykonanie na nich oplotu z taśmy ceramicznej pozwoli na izolację cieplną – i to obustronną. Taśma taka bowiem sprawdzi się zarówno w sytuacji gdy taki przewód umieszczony jest w atmosferze znacznie podwyższonej temperatury i chcemy go przed nią zabezpieczyć, jak i w sytuacji gdy to właśnie w wężu przesyłana jest np. ciecz o bardzo wysokiej temperaturze, która powoduje rozgrzewanie samego węża a tym samym również otoczenia tego węża. Pamiętajmy bowiem, że w wielu zastosowaniach przemysłowych wysoka temperatura jest nieuniknionym elementem procesu technologicznego – dobrym przykładem będą wszelkie systemy wykorzystujące gorącą parę. Dotknięcie niezabezpieczonych termicznie elementów takiej instalacji mogłoby być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka.
Taśma taka ma zatem ogromne zastosowanie w przemyśle – i w sumie jedynym problemem jest czasem utrudniony jej montaż, jednak nawet tę kwestię możemy wyeliminować używając ażurowej wersji takiej taśmy.