Historia z kobietą w tle

Kobiecość

Towarzystwo pięknych kobiet od wieków było jedną z najbardziej pożądanych rzeczy na świecie. Niestety w obliczu patriarchatu kobiety zawsze pozostawały na pozycji niższej, a ich zadaniem było uszczęśliwianie mężczyzn. Jednak być może współcześnie nieco inaczej rozumiemy historię kobiet w tym względzie. Dziś kojarzy nam się to dość jednoznacznie – ma to również odbicie chociażby w tym jak funkcjonują takie miejsca jak night club czy  agencja towarzyska. Nasza wrażliwość została wystawiona na ciężką próbę – szczególnie gdy zewsząd atakują nas agresywne treści jakie niosą ze sobą rozmaite strony i serwisy internetowe, jak również niektóre sklepy takiej jak chociażby czy portale, na których kobieta jest zwyczajnie uprzedmiotowiona.

Dziś kobiety pracujące  w miejscu takim jak klub nocny kojarzą się jednoznacznie  i niepochlebnie. Jak bardzo zdołaliśmy zubożyć nasze potrzeby i sprowadzić je wyłącznie do roli zaspokajania rządz pokazuje historia. Dawniej bowiem towarzystwo pięknych kobiet miało udoskonalać mężczyznę. Dawać mu zadowolenie z inteligentnej rozmowy czy satysfakcję estetyczną i artystyczną, Mowa tu oczywiście o Gejszach – kobietach do towarzystwa, które były nie tylko piękne, ale również wszechstronnie wykształcone i utalentowane. Przeczytaj również Uśpiona kobiecość.

Sztuka konwersacji, grania na instrumentach czy rysunku była przez nie opanowywana przez długie lata. I choć były one kształcone by móc zadowolić mężczyznę, miały nad nim pewną władzę – to one mogły go uszlachetnić i wzbogacić. Tradycja jednak odeszła wraz z upływem lat – a przynajmniej bardzo zubożała. Tradycyjne szkoły nie mają już racji bytu, nie ma bowiem takich potrzeb. Zmieniły się również oczekiwania samych klientów, którzy nie są już tak wrażliwi na sztukę i piękno jak kiedyś i oczekują zupełnie innych usług. Często myli się bowiem tradycyjną działalność Gejszy z najstarszym zawodem świata – a w tradycji Japońskiej zawód ten uznawany był za najszlachetniejszy!