Jak zabezpieczyć się pracując na dużych wysokościach?

praca na wysokośc

Wszyscy wiemy jak stresująca bywa praca na wysokości. Jest to zajęcie nieosiągalne dla większości ludzi, których paraliżuje wykonywanie prostych czynności na wysokości paru metrów. Nie oznacza to, że część osób czuje się w takich warunkach komfortowo. Aby ochronić wszystkich pracowników oraz zabezpieczyć rzeczy przed spadaniem najrozsądniej jest zastosować odpowiednie siatki bezpieczeństwa.

Wyróżniamy wiele ich modeli i przed zakupem należy się odpowiednio rozeznać, żeby wiedzieć, która jest dostosowana do pracy w konkretnym terenie prac. Wyróżniamy zasadniczo dwie podstawowe grupy: siatki bezpieczeństwa zwane inaczej asekuracyjnymi oraz ochronne (inaczej zabezpieczające). Pierwsze z wymienionych służą przede wszystkim do zabezpieczenia przez upadkami z wysokości. Drugie z kolei opierają się na ochronie przed warunkami atmosferycznymi, często posiadają one odpowiednie daszki ochronne chroniące przed spadaniem przedmiotów.

Często są to po prostu wygrodzenia stref bardziej niebezpiecznych. Uwzględniając różne siatki bezpieczeństwa należy brać pod uwagę, że nie wszystkie siatki ochronne są koniecznie siatkami bezpieczeństwa. Praca na wysokości jest związana z dużą siłą upadku, a więc należy uwzględnić odpowiednio mocne materiały, żeby nie doszło do tragedii.

Siatki wykonane są często z włókna polipropylenowego o odpowiednich parametrach. Właściwości dobierane są w ten sposób, żeby siatka nie zmieniała swoich właściwości pod względem np. zmian temperatury. Zapewnia to zwiększoną wytrzymałość. Odpowiednio dobrana siatka bezpieczeństwa to absolutna konieczność na budowie, należy zatem dokonać jak najbardziej optymalnego wyboru.