Nauka pilotowania dronem

Pilotowanie dronu nie jest tak trudne, jak może się na początku wydawać, zwłaszcza jeśli już wcześniej miałeś okazję prowadzić jakiś pojazd lub często grasz w zręcznościowe gry komputerowe. Jednak aby zostać zawodowym pilotem musisz się nauczyć kilku zasad pilotowania dronu oraz znać przepisy związane z dronami. Od czego zatem warto zacząć naukę? Jakie pierwsze kroki warto wykonać, aby uczyć się szybko i skutecznie oraz aby pozyskane umiejętności zostały z Tobą na długi czas, tak by ich nie zapomnieć po kilku lub kilkunastu miesiącach? O tym właśnie jest ten artykuł, zatem jeśli jesteś zainteresowany tematem dronów i nauki ich pilotowania to czytaj dalej!

Pilotowanie dronem dla początkujących – jak stawiać pierwsze kroki jako pilot dronu?

Dobrym modelem do nauki pilotażu dronu są drony dji, produkowane na dużą skalę w Pekinie. Producent zadbał o to, aby produkt spełniał europejskie wymagania, zatem wagowo jest dostosowany do wykonywania lotów bez zezwolenia. Większe i cięższe dorny, niż drony dji muszą już być rejestrowane, a pilotująca je osoba powinna posiadać uprawnienia na pilotowanie takiego urządzenia. Zatem jako początkująca osoba bez uprawnień zdecydowanie możesz sięgnąć po ten model i właśnie pilotując go zacząć się uczyć. Do pilotowania będzie Ci też potrzebny telefon komórkowy (smartphone), gdyż to właśnie dzięki niemu będziesz mógł sterować tym małym, latającym urządzeniem. Jeśli kupno dronu jest dla Ciebie za dużym wydatkiem, wówczas możesz pożyczyć go od znajomego lub wykupić certyfikowany kurs dla początkujących, który będzie tańszy niż zakup nowego urządzenia. Dużo dronów można także kupić w kategorii sprzętów używanych, aby je nabyć przejrzyj adekwatne kategorie w sklepach internetowych, takich jak Allegro, Amazon, eBay czy popularny OLX.

Co musisz wiedzieć o lotach dronem aby zacząć

Przede wszystkim wykonuj swoje pierwsze przeloty dronem w trakcie dobrych warunków atmosferycznych. Deszcz, silniejszy wiatr czy mgła to nie są odpowiednie warunki dla osoby początkującej. Również zadbaj o to, abyś pierwsze swoje loty wykonywał na maksymalnie otwartym terenie, unikaj miasta, lasu czy miejskich parków. Najlepszym terenem będą dla Ciebie pola lub łąki, a także duże otwarte przestrzenie takie jak boiska sportowe. W ten sposób unikniesz ryzyka rozbicia dronu o jakiś obiekt, taki jak budynek bądź drzewo. Zdecydowanie nie wypuszczaj dronu w górach lub nad morzem, ponieważ silny i zmienny wiatr może sprawić, że stracisz kontrolę nad swoim urządzeniem. Niestety wielu początkujących pilotów szybko rozbija swoje drony, ponieważ nie zdają sobie sprawy z tych zagrożeń, a naprawa uszkodzonego dronu jest kosztowna, natomiast jeśli pilotowałeś dron w złych warunkach pogodowych, wówczas nie masz co liczyć na realizację gwarancji, jaką otrzymałeś na swój sprzęt. Lepiej jest zatem zachować rozsądek, aby nie musieć ponosić kosztów późniejszej naprawy urządzenia.