Odnaleźć w dziecku pasje

Wolność

Pamiętacie pytania zadawane przez całą Waszą rodzinę (najczęściej podczas przyjęć i zjazdów rodzinnych): A Ty Basiu/Franio kim chciałbyś zostać w przyszłości? Jednych te pytania bardzo drażniły, innym się podobały, bo można było poszaleć, powymyślać różne zawody, nawet te najbardziej nierealne do realizowania. Niemniej jednak, aby móc przytoczyć przykład jakiegokolwiek zawodu, należało posiadać przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą go. Jak zatem w młodym człowieku rozwijać i pielęgnować pasję?

Najważniejsze jest otwarcie młodego człowieka na nowe doświadczenia i relacje z ludźmi. Jeżeli dziecko będzie cały czas „chronione” przed nowymi, nieznanymi miejscami, nowo poznanymi ludźmi, nowymi działaniami, to wkrótce może okazać się, że nie będzie ono zdolne do funkcjonowania w społeczeństwie w ogóle, a co dopiero do rozwoju. Młoda osoba, wkraczająca w świat dorosłych powinna „próbować” tego świata. Jak bowiem może odpowiedzieć sobie na pytanie kim zostać, kiedy tak naprawdę niewiele o świecie wie i niewiele widziała i doświadczała. Jeżeli zauważamy w swoim dziecku zdolności plastyczne i rodzącą się pasję do rysowania, zapiszmy go na zajęcia. Kurs rysunku otworzy oczy dziecka na pewne kwestie związane ze światem rysunku, być może rozwieje wątpliwości z nim związane, a w najlepszym wypadku utwierdzi je w przekonaniu, że to jest właśnie ta droga, którą dziecko chciałoby podążać. Zaraz za rysunkiem może pojawić się zainteresowanie projektowaniem i architekturą wnętrz oraz przestrzeni takich jak Projektowanie ogrodów  Nie zagłuszajmy w dziecku jego zainteresowań, ale podajmy mu jak najwięcej możliwości do ich rozwoju.

Gdy zauważymy, że nasze dziecko wspaniale radzi sobie na basenie, to nie poprzestawajmy na zwykłych wizytach na pływalniach.  Nauka pływania bowiem może rozwinąć się w kierunku zawodowego pływania. Wystarczy wsłuchanie się w chęci i możliwości dziecka oraz pozwolenie mu na realizację. Reszta sama z czasem się rozwiąże. Jeżeli nasze starania okażą się błędne, nic na tym nie stracimy, a dziecko zyska kolejne doświadczenia i będzie mogło szukać dalej swojej pasji życia.

 

REKLAMA: Pościel dla Dzieci – Senna Sówka