Pigmeje i środowisko naturalne

komórki macierzyste

Badacze kultury już od dawna zajmują się badaniami społeczności Pigmejów. Pigmeje to lud zamieszkujący tereny Afryki Środkowej głównie: Gabon, Kamerun, Kongo i  Republikę Środkowoafrykańską. Ich pochodzenie nie jest do końca znane, ale wszelkie wyniki badań wskazują, że przodek Pigmejów żył około 54 tysiące lat temu. Wykazali to francuscy uczeni, którzy w badaniach wykorzystali markery genetyczne pobrane od 604 Pigmejów.

Główny powód zainteresowania Pigmejami to ich niski wzrost, który u dorosłego osobnika waha się w granicach 140 a 150 centymetrów. Innym powodem ich zainteresowania są tajemnicze obyczaje i zwyczaje jakie posiadają Pigmeje.

Pigmeje to jeden z najstarszych ludów zamieszkujących ziemię Afryki Środkowej. Pierwsze wzmianki o nich pojawiły się w cywilizacji starożytnej na egipskich tabliczkach glinianych ponad 4 tysięcy lat temu.

Pigmeje żyją w dżungli i prowadzą koczowniczy tryb życia. Do ich podstawowych zajęć należy zaliczyć łowiectwo i zbieractwo. Z kolei ich środowiskiem naturalnym jest las. Afrykańska dżungla dostarcza im wszystko to, co nieodzowne do codziennego życia. W dżungli rodzą się, tu poznają jej tajemnice i nabywają umiejętności niezbędne do przetrwania. Pigmeje nie mają świadomości wspólnej historii ani też nie posługują się wspólnym językiem. To mała populacja licząca około 100 tysięcy osób stanowiące odrębną społeczność.

Pigmeje wiedzą doskonale, które owoce, liście, kłącza, korzenie nadają się do zjedzenia. Potrafią również rozróżnić, które rośliny i drzewa mają właściwości lecznicze.

Dla Pigmejów takie pojęcia jak krew pępowinowa i komórki macierzyste (więcej info ) to nic nieznaczące nazwy. Nie potrzebują preparatów i profilaktyki niezbędnych w naszej cywilizacji. Społeczeństwo Pigmejów potrafi dbać o swoje dzieci. Noworodek Pigmejów żyjąc w swoim środowisku naturalnym od pierwszych dni musi przystosowywać się, by przetrwać pośród różnych zagrożeń i niebezpieczeństw.