Przejrzysty system ocen pracowniczych

system ocen pracowniczych

Zbliża się koniec roku i warto w swojej firmie wykonać badanie motywacji pracowników. Niestety nadal nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że podstawą udanego biznesu jest zadowolenie pracowników. W pracy spędzamy dziennie około 8 godzin, dodając do tego dojazdy i odejmując czas, który poświęcamy na sen wychodzi na to, że większość aktywności poświęcamy właśnie na zadania służbowe.

W firmach, w których pracownicy czują się dobrze zdecydowanie zwiększa się ich efektywność. Poziom satysfakcji jest równoznaczny z poziomem zaangażowania w cele firmy. Nic nie ma tak dużego wpływu na lojalność pracowników jak poczucie, że są potrzebni. Tego typu badanie najlepiej zlecić firmie zewnętrznej. Dzięki temu mamy pewność, że pracownicy będą z nami szczerzy i nie będą się tak krępować jak w czasie rozmowy z bezpośrednim przełożonym. Wiele firm proponuje badanie w formie anonimowej i powszechnej ankiety dzięki czemu są w stanie dowiedzieć się jak pracownicy czują się w firmie oraz wyciągnąć pewne wnioski, które usprawnią działanie ich przedsiębiorstwa.

Warto zadbać o to, aby system ocen pracowniczych był jasny i przejrzysty dla każdego. Zadania premiowe powinny być jasno wytyczone na początku każdego roku/kwartału w zależności od polityki firmy. Warto sprawdzić też, czy każdy z pracowników zdaje sobie sprawę jak wygląda ścieżka kariery w firmie w której pracuje.

Jeśli zasady są jasno określone to zmniejsza się poziom frustracji i niezadowolenia. Pracownicy doskonale wiedzą co mają zrobić, aby uzyskać awans dzięki czemu zdają sobie sprawę, że winę za jego brak ponoszą oni sami a nie ich przełożeni.