Taśmy LED – wyjątkowe oświetlenie dekoracyjne

Taśmy LED

Paski ledowe stanowią dziś bardzo często wybierany rodzaj oświetlenia dekoracyjnego. Kupimy je praktycznie w każdym sklepie z oświetleniem, obecnie już od około 20 zł za rolkę, której długość wynosić będzie 5 metrów.

Taśmy LED mogą być wyposażone w różne rodzaje diod, a także emitować światło w jednym kolorze (Taśmy Mono), lub mieć możliwość dowolnej zmiany koloru podświetlenia (Taśmy RGB). Dziś wybór taśm ledowych jest naprawdę ogromny i musimy zwrócić uwagę na to, od jakiego producenta pochodzi pasek, ale także, w jakie diody został wyposażony i w jakiej technologii został wykonany. Podstawowym podziałem taśm LED jest rodzaj diody, w jakie została ona wyposażona. Numer diody będzie oznaczać oczywiście jej wymiar (np. 3528 = 3,5mmx2,8mm). Wyróżnić możemy: Taśmy LED 2835/3528 – typowe, dekoracyjne paski LED, których głównym zadaniem będzie akcentowane podświetlenie naszego wnętrza. Taśmy SMD 3528 pobierają 4,8W mocy w przypadku 60 diod/metr i 9,6W mocy, kiedy zdecydujemy się na taśmę 120 diod/metr. W przypadku taśmy 2835 pobór energii może być nieco wyższy, ponieważ jest to nowszy model diody, z której otrzymamy nieco więcej światła.

Taśmy LED 5050 są to paski ledowe, których pobór energii wynosi już 14,4W/metr. Są one znacznie mocniejsze od taśm 2835 i 3528 i mogą służyć już jako dodatkowe doświetlenie wybranej powierzchni. Tutaj możemy wybierać zarówno taśmy LED wykonane w jednokolorowej technologii, jak i paski ledowe RGB i RGBW, w których kolor podświetlenia, będziemy mogli wybierać za pomocą dedykowanego sterownika. Taśmy LED 5630 to najmocniejsze paski ledowe, które obecnie są dostępne. Ich pobór mocy, oscyluje w granicach 19,2W/m, i ich strumień świetlny może sięgać już nawet 40 lumenów z jednej diody. Są one bardzo często używane już jako główne źródło światła, a w połączeniu z dedykowanymi profilami, mogą stworzyć niezwykle lampy sufitowe, czy wiszące.

Najpopularniejsze taśmy LED to oczywiście te zasilane napięciem 12V. Wymagają one zastosowania zewnętrznego zasilacza, których będzie posiadał stabilizowane napięcie. Oczywiście dzisiaj dostępne są również paski LED 24V, czy 230V, a także takie, które do pracy będą potrzebować wyłącznie zasilania bateryjnego. Pamiętajmy o tym, że niezależnie od wybranej taśmy, powinniśmy ją odpowiednio zainstalować. Najlepszym do tego rozwiązaniem będą profile aluminiowe, które nie tylko odpowiednio odprowadzą ciepło z diod LED, ale także ochronią sam pasek przed przypadkowym zerwaniem, czy uszkodzeniem.