Tynki cementowo-wapienne w twoim domu

tynki cementowo-wapienne

Budując i wykańczając mieszkanie musimy podjąć decyzję, której skutki będziemy ponosić przez długie lata, a mianowicie – jaki rodzaj tynku dla naszego mieszkania wybrać. W przeciwieństwie do dawnych czasów, rzadko kto przygotowuje mieszanki tynku samodzielnie.

Najczęściej korzystamy z gotowych mieszanek, które po dodaniu wody nadają się do użycia. Nie musimy przy wyborze kierować się więc łatwością w przygotowaniu tynku, skupić musimy się jedynie na właściwościach końcowego produktu. Najczęściej stajemy przed wyborem pomiędzy dwoma rodzajami tynku – miedzy tynkiem gipsowym, a tynkiem cementowo wapiennym. Oba te tynki maja odmienne właściwości. Tynki cementowo wapienne to tynki bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trudno je skruszyć i trudno sprawić aby odpadły.

Dodatkową ich zaletą jest odporność na wilgoć. W związku z tym zaleca się ich stosowanie w pomieszczeniach gdzie wilgoć często występuje – a zatem w łazience, pralni, suszarni, a także innych zawilgoconych miejscach. Wadą jaką posiadają tynki cementowo wapienne są trudności z ich nałożeniem i ziarnista struktura. Wytynkowanie ścian i nadanie im pożądanej gładkości wymaga dużej zręczności i sporych nakładów pracy. Tynki gipsowe są za to bardzo łatwe do nałożenia i gwarantują uzyskanie gładkiej, dobrze przyjmującej kolor malowania powierzchni. To co jest zaletą może być również wadą. Tynki gipsowe są mniej trwałe od cementowo wapiennych. Łatwo je ukruszyć co objawia się szczególnie często na kantach ścian. Tynki gipsowe będą również niezbyt dobrym rozwiązaniem w przypadku zawilgoconych pomieszczeń. Pod wpływem działania wody tynk gipsowy może zacząć się łuszczyć. Jeśli jednak nasze mieszkanie jest suche, a ścianom nie grozi zniszczenie, na przykład w wyniku dziecięcej zabawy, tynk gipsowy może być dobra alternatywą dla tynku cementowo wapiennego.

Zobacz: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside-system.pl