W pogoni za pięknem

Zadbane ciało

Piękno jest rzeczą względną, jednak żyjemy raczej w bezwzględnych czasach, w których najbardziej liczy się kanon piękna. A te osoby, które się w niego nie wpisują mogą mieć problem – nie tyle z akceptacja przez innych, co z akceptacją samego siebie. Problem ten widoczny jest zwłaszcza u osób młodych, które wkraczają w okres dojrzewania, kiedy to liczy się najbardziej właśnie wygląd i sposób ubierana się. Dawniej wystarczały flanelowe koszule i koszulki z nadrukiem [greenprint.com.pl] – dzisiaj bez markowych rzeczy ciężko jest nastolatkom nie być wytykanym, co niestety jest przerażające.

Reklamy, bilbordy, cała kultura masowa oparta jest na kulcie piękna. Nigdy nie zobaczymy osoby przeciętnej urody na przekazie reklamowym czy medialnym. Wystarczy spojrzeć jak szybko rozwija się branża kosmetyczna – ciągle pojawiają się nowe usługi czy to  keratynowe prostowanie włosów [farmaurody.com.pl], zabiegi pielęgnacyjne i orientalne kosmetyki. Jeszcze do niedawna zakres usług tych miejsc był znacznie mniejszy.

Jest to ogromna branża, która generuje ciągle rosnące zyski – zarówno z usług jak i ze sprzedaży kosmetyków. Pogoń za pięknem nie kończy się jednak jedynie na stosowaniu kosmetyków. Ludzie coraz częściej idą o krok dalej w stronę medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej. Dawniej operacje plastyczne były zarezerwowane niemal wyłącznie dla osób które albo ich potrzebowały ze względu na wypadki, albo pewne wrodzone wady, albo do tych najbogatszych, którzy chcieli skorygować to, co nieidealnego dostali od natury.

Dziś nie dziwimy się, gdy spotykamy kogoś, kto przeszedł operacje czy to powiększenia biustu, czy korekcji nosa albo uszu. Nie wspominając o weteranach chirurgii plastycznej, których możemy oglądać w mediach – zwłaszcza tych amerykańskich.