Zamknięte w ramy

ramy do obrazów

Malarska oferta jest ogromnie szeroka. Pasjonat tego rodzaju sztuki może zatopić się w różnego rodzaju pięknie malarskim i kontemplować nad znaczeniem obrazów, ich gamie kolorów lub epoką, w której powstały. Często jednak sam obraz nie przyciąga tak, jak jego rama. Ramy do obrazów możemy dostać w większości sklepów, które posiadają tego typu asortyment.

Możemy wybierać w kolorystyce, w wielkości, bądź też w materialne, z jakiego są zrobione. Wyznaczają one granice obrazu oraz podkreślają jego kadr. Rama pełni bardzo ważne funkcje – zabezpiecza krawędzie obrazu, czy też chroni, często bardzo drogocenne obrazy przed uszkodzeniem. Często kolor ramy oddziela dzieło artysty od świata zewnętrznego, stanowi pewnego rodzaju barierę. Najczęściej możemy spotkać ramy prostokątne, jednak istnieją również wielokątne lub okrągłe.

Ramy można robić z metalu, kamienia, drewna skóry, papieru czy tworzywa sztucznego. Jeśli chodzi o ramki drewniane – są one pięknym wykończeniem obrazu. Mogą być w stanie surowym lub pomalowane na różnego rodzaju kolory. Istotne w tematyce ramek jest również paspartu, czyli wywodząca się z Francji kartonowa ramka z wycięciem, która ma powierzchnie trochę mniejszą niż ilustracja, którą umieścimy w ramie obrazu. Ramka ta może mieć zdobioną powierzchnię albo może być zupełnie czysta.

Paspartu może być dodatkowo oprawione, np. można całość umieścić za szybą i dodatkowo nadać temu uroku. Każdy z nas wybierze dla siebie odpowiednią ramkę, to kwestia gustu, ile jest ludzi, tyle upodobań. Najważniejsze, żeby kupiona ramka podobała się autorowi treści, którą zamieści ob wewnątrz.